Powrót do: Inne

Czym jest porozumienie bez przemocy


Wyobraź sobie świat, w którym wszyscy mieszkańcy naszego globu kierują się miłością i zrozumieniem. Ludzie wokół ciebie umieją jasno wyrażać swoje uczucia i potrzeby. Szczerze mówią jak twoje postępowanie oddziałuje na nich samych. Twoi przyjaciele i znajomi dokładają starań, by pomóc ci w rozwijaniu posiadanych talentów.

Wszyscy ludzie uczą się budowania poprawnych relacji i rozwiązywania wszelkich konfliktów i nieporozumień. Politycy dbają o każdego mieszkańca bez względu na opcję polityczną czy pochodzenie. Na ziemi nie ma problem głodu i biedy, a ochrona środowiska jest priorytetem każdego człowieka.

Marshall B. Rosenberg – twórca języka pokoju

Niejeden człowiek, czytając ten tekst, powie, że opisano w nim świat nierealny; świat, który nigdy nie zaistnieje. Ale innego zdania jest amerykański psycholog Marshall B. Rosenberg, twórca metody komunikacji zwanej Nonviolent Communication, która w tłumaczeniu na nasz język brzmi: Porozumienie bez Przemocy.

Rosenberg dostrzegł, że sposób w jaki używamy języka, może sprzyjać eskalacji przemocy. Ponadto zauważył, iż formy komunikacji, które funkcjonują w naszym społeczeństwie, zachęcają do osądzania rozmówców, zamiast odkrywać, co inne osoby czują i co jest dla nich istotne.

Empatia i szczerość – klucz do zrozumienia

Celem Marshalla B. Rosenberga jest wspieranie dialogu między ludźmi oraz budowanie społeczeństw, które będą kierowały się empatią i uwzględniały potrzeby wszystkich osób. Nonviolent Communication chce uzmysłowić społeczeństwu ludzkiemu jak ważne jest świadome dobieranie słów, by unikać konfliktów i nieporozumień we wzajemnych relacjach. Drugim istotnym czynnikiem w budowaniu pozytywnych relacji jest szczerość. Przy tym chodzi nie tylko o prawdomówność, ale także otwartość wobec innych i samego siebie.

4 kroki do celu

Porozumienie bez Przemocy wyodrębniło 4 elementy, które są niezwykle istotne we wspieraniu relacji międzyludzkich, ale mogą też być źródłem waśni lub konfliktów.
Chodzi o obserwacje, uczucia, potrzeby i prośby. W każdym z wymienionych elementów wzięto pod uwagę wypowiedzi, które mają na celu budowanie zdrowych relacji międzyludzkich i unikanie sytuacji, które mogłyby prowadzić do nieporozumień lub konfliktów.
KOMENTARZE:

Brak komentarzy