Powrót do: Elektronika

Gdzie warto zainstalować odcięcia pożarowe


Pożar to żywioł trudny do opanowania. Straty związane z szybko rozprzestrzeniającym się ogniem i dymem mogą być trudne do oszacowania. I chodzi tutaj zarówno o straty materialne, jak i straty w życiu i zdrowiu ludzkim. Aby spowolnić lub nawet zahamować rozprzestrzenianie się pożaru stosuje się odcięcia ogniowe. Ich obecność zdecydowanie ułatwia akcję gaśniczą i ewakuacyjną.

Co to są odcięcia ogniowe i po co się je stosuje?

Odcięcia pożarowe są chyba jednym z najważniejszych elementów systemu przeciwpożarowego. Co ciekawe systemy odcięć ogniowych nie są w systemie przeciwpożarowym obligatoryjne. Z tego powodu niektórzy rezygnują z ich instalacji. Nie należy jednak tego robić.

W prawidłowo zaprojektowanym systemie przeciwpożarowym budynek dzielony jest na tzw. strefy pożarowe. Strefy pożarowe oddzielają od siebie odcięcia ogniowe. Zazwyczaj są to drzwi odporne na ogień, które dodatkowo wyposaża się w samozamykacze.

Problemem tutaj jest niski komfort codziennego użytkowania takich drzwi, ponieważ ciągle się one zamykają. Ludzie, aby ułatwić sobie życie maja w zwyczaju takie drzwi otwiera i blokować, co sprawia, że nie spełniają one swojej funkcji.

Dlatego dużo lepiej sprawdzają się odcięcia pożarowe w postaci drzwi z chwytakiem elektromagnetycznym. Chwytak sprawia, że są one otwarte cały czas, a systemy odcięć ogniowych zwalniane są dopiero w momencie wykrycia pożaru.

Co poza odcięciami ogniowymi?

Jak już wspomniano odcięcia ogniowe w postaci drzwi z trzymaczem elektromagnetycznym to główny element systemu. Dodatkowo systemy odcięć ogniowych wyposażone muszą być w dodatkowe zasilanie. Często podczas pożaru sieć energetyczna przestaje działać, a system musi funkcjonować. Potrzebny jest więc akumulator lub bateria, która podtrzyma jego działanie.

Odcięcia pożarowe które zostały prawidłowo zaprojektowane nie będą przeszkadzać w codziennym użytkowaniu budynku. A ich wartość zabezpieczająca jest nie do przecenienia. Nie warto rezygnować z instalacji odcięć dla zaoszczędzenia nawet kilku tysięcy. Straty związane z niemożliwym do opanowania pożarem mogą być bowiem dużo, dużo większe.

KOMENTARZE:

Brak komentarzy